Advertisement
Menu arrow Użyteczne informacje arrow Wiza oraz przepisy wjazdowe
Wiza oraz przepisy wjazdowe
Obywatele RP muszą posiadać wizę, zarówno na pobyt, jak i tranzyt. Można ją uzyskać w irańskiej placówce dyplomatycznej.

Procedura wydania wizy trwa nawet do miesiąca.
Wizy tranzytowe są wystawiane na 5 dni, co często (zwłaszcza, gdy przejazd przez Iran chce się połączyć ze zwiedzaniem) jest okresem niewystarczającym. Procedura przedłużania wizy jest skomplikowana oraz żmudna; wymaga z reguły poparcia Ambasady RP w Teheranie. Długotrwała jest także procedura uzyskania wizy wyjazdowej w nowym paszporcie, wydanym w miejsce utraconego - może trwać ok. 10 dni.

Okres ważności paszportu przy wjeździe musi obejmować okres ważności wizy.
Od podróżnych nie wymaga się okazywania biletu powrotnego ani określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu. Obywatele polscy udający się do Iranu na podstawie zwykłych paszportów w celach turystycznych mogą ubiegać się o wizy także na następujących lotniskach międzynarodowych: Teheran - Imam Chomeini, Teheran - Mehrabad, Sziraz, Tebriz, Maszhad. Dokumenty niezbędne do uzyskania wizy na lotnisku: paszport ważny co najmniej przez 6 miesięcy od daty przylotu do Iranu, powrotny bilet lotniczy, jedno zdjęcie paszportowe. Opłata za wystawienie wizy wynosi 80 EUR od osoby. Wizy turystyczne są wydawane na lotnisku na okres 15 dni. Nie ma możliwości uzyskania wizy na lądowych oraz morskich przejściach granicznych.

W przypadku ubiegania się o wizę dziennikarską stosowną aplikację należy złożyć ze znacznym (kilkumiesięcznym) wyprzedzeniem.

Źródło: MSZ