Advertisement
Menu arrow Użyteczne informacje arrow Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo
Wszystkim udającym się do Iranu doradza się nawiązanie kontaktu z Ambasadą RP w Teheranie w celu zgłoszenia swojej obecności oraz podania numerów kontaktowych na czas pobytu.

Zaleca się zwrócenie szczególnej uwagi na zakazy dotyczące przebywania w rejonach specjalnych obiektów rządowych oraz wojskowych. W ostatnim czasie odnotowuje się zwiększone zagrożenie przestępczością pospolitą.

Turyści najczęściej stają się ofiarami kradzieży, np. w tanich miejscach noclegowych (nie należy pozostawiać rzeczy wartościowych w pokojach), lub narażeni na wyrwanie toreb z ręki (często sprawcami takich napadów bywają motocykliści). Zdarza się także, że złodzieje - udając funkcjonariuszy służb porządkowych, sił bezpieczeństwa - pod pozorem kontroli kradną paszport, pieniądze lub inne cenne rzeczy. W razie wątpliwości należy dążyć do kontaktu z umundurowanymi funkcjonariuszami policji (np. stałe posterunki przed większością budynków rządowych, ambasad itp.).

Wynajmując przypadkowy samochód z kierowcą, należy zwrócić uwagę na możliwość kradzieży oraz oszustw: odnotowano przypadki, gdy kierowca prosząc o popchnięcie auta lub po wyjściu turysty z samochodu (np. przed hotelem), odjeżdżał z bagażem.

W Iranie, praktycznie na całym jego terytorium, stale występuje zagrożenie trzęsieniem ziemi.

Źródło: MSZ